Zbog velikog broja prometnih nesreća u kojima sudjeluju vozači motocikala, Hrvatski autoklub, Centar za vozila Hrvatske i stanice za tehnički pregled vozila i Policijska uprava Šibensko-kninska 14.- 19.travnja, provode preventivno-sigurnosnu akciju „Dani tehničke ispravnosti motocikala i mopeda 2014.“
Vozila će se moći besplatno pregledati u svim stanicama za tehnički pregled vozila u Republici Hrvatskoj pa tako i na području PU Šibensko-kninske.
Akcija ima isključivo preventivno-sigurnosni karakter i temeljena je na poticanju vozača mopeda i motocikala radi ispravnog i pravovremenog sagledavanja aspekta tehničke ispravnosti vlastitog vozila za sigurno sudjelovanje u prometu na cesti, odnosno izbjegavanju prometnih nesreća uzrokovanih tehničkom neispravnošću vozila, budući da je opće poznato da je vozilo uz vozača i cestu jedno od osnovnih čimbenika sigurnosti prometa na cestama. Akcije je dakle, isključivo preventivnog karaktera i nikakve represivne mjere se neće primjenjivati ukoliko se vozilo proglasi tehnički neispravnim u stanicama za tehnički pregled .
Na području Policijske uprave Šibensko-kninske, broj prometnih nesreća koje su uzrokovali vozači mopeda i motocikla u 2013.g. je iznosio 66 tj. gotovo 10 posto ukupnog broja prometnih nesreća!
Gledano prema posljedicama tijekom 2013 od navedene kategorije sudionika ukupno je nastradalo 96 osoba, od kojih su 2 osobe poginule, 42 osobe su zadobile teške tjelesne ozljede, a 52 osobe su zadobile lakše tjelesne ozljede.
„Stoga ovim putem pozivamo sve vozače i vlasnike mopeda i motocikala da se uključe u akciju i da se u vremenu od 14. – 19. travnja 2014.g. svojim vozilima upute u bilo koju stanicu za tehnički pregled vozila gdje će moći obaviti besplatan tehnički pregled svojeg vozila, te dobiti odgovarajući stručan savjet“, poručuju iz policije.

