Deveto izdanje Fališa, Festivala alternative i ljevice u Šibeniku počinje sutra, 1. rujna i trajat će do 4. rujna. Ove godine ambiciozno pokušavaju otkriti odgovor na pitanje : “Ako je budućnost počela, je li prošlost konačno završila”
Cilj je pokrenuti raspravu o vezi tehnološkog napretka i socijalne strukture društva, mogućim posljedicama tog napretka po ljude koje zamjenjuju strojevi, o umjetnoj inteligenciji i novim industrijama koje se temelje na inovativnosti, a ne masovnoj proizvodnji, o interakciji tehnologije i ljudske vrste, utjecaju na odnose među ljudima i stvaranje, odnosno redistribuciju kapitala
Fališ, kako tvrde njegovi osnivači i organizatori, od svog nastanka pokušava još nešto nemoguće-” pokrenuti procese suočavanja s budućnosti u zemlji u kojoj je sutrašnjica iznimno neizvjesna, a prošlost jednako iznimno živahna.”
Budući da se Fališ održava uoči 30. obljetnice Rujanske bitke za Šibenik progovort će I ot oj temi, ali na intimniji i personalniji način, kroz iskustva svjedoka vremena.
“Želimo o Rujanskom ratu, događaju koji je nesumnjivo obilježio protekla tri desetljeća u Šibeniku, govoriti iskustveno, bez mistifikacije i iz primarno osobnog kuta aktera i svjedoka vremena”, kažu organizatori.
Program 9.FALIŠ-a 01.– 04. 09. 2021.
Srijeda 01.09.
19:00: Studio galerije Sv. Krševana / ex Galerija Matija; On the move; izložba fotografija
(sudjeluju: Emir Imamović Pirke, Kruno Lokotar, Damir Šagolj)
Četvrtak 02.09.
18:00 Ulica don Krste Stošića; Vladimir Miladinović: Kronike ratne jeseni; izložba
(sudjeluju: Nataša Govedarica, Vladimir Miladinović, Ante Filipović Grčić)
20:00: Trg Ivana Pavla II/Mala loža; Okrugli stol: Kako je meni počeo rat?
(moderira: Emir Imamović Pirke; sudjeluju: Tomislav Bašić, Vojislav Marković, Davorka Blažević)
21:00: Trg Ivana Pavla II/Mala loža; Elvis Bošnjak: Gdje je nestao Kir; predstavljanje knjige
(sudjeluju: Kruno Lokotar, Elvis Bošnjak)
22:00: Trg Ivana Pavla II/Mala loža: Kad smo mi bili oni; dokumentarni film
22:30: Trg Ivana Pavla II/Mala loža; Okrugli stol: Nacionalnost – migrant
(moderira: Nataša Govedarica; sudjeluju: Danis Tanović, Damir Šagolj)
Petak 03.09.:
20:00: Trg Ivana Pavla II/Mala loža: Boris Rašeta i Goran Gavranović: 10 dana u travnju: uspon i pad NDH-a; predstavljanje knjige
(sudjeluju: Emir Imamović Pirke, Boris Rašeta, Goran Gavranović)
21:00: Trg Ivana Pavla II/Mala loža; Začarani krug: 1941. – 1991.; Husnija Kamberović, predavanje
22:00: Trg Ivana Pavla II/Mala loža; Okrugli stol: U ime majke, kćeri i duše svete
(moderira: Lana Bobić, sudjeluju: Ana Raffai, Ksenija Magda)
Subota 04.09.
20:00: Trg Ivana Pavla II/Mala loža; Velimir Grgić: Teorije zavjere 21. stoljeća; predstavljanje knjige
(sudjeluju: Emir Imamović Pirke, Velimir Grgić)
21:00: Trg Ivana Pavla II/Mala loža; Okrugli stol: Budućnost je počela, možemo li preživjeti napredak?
(moderira: Kruno Lokotar; sudjeluju: Želimir Periš, Ivica Mitrović, Davor Mišković)
22:00: Trg Ivana Pavla II/Mala loža; Fantazije umreženog svijeta; dokumentarni film